Друк
Вівторок, 29 травня 2012, 09:41

АРХІВНИЙ ВІДДІЛ
Виноградівської районної державної адміністрації
Закарпатської області

11202084 505443799603645 8427633595466017162 n90300
вул.Миру, 43, м.Виноградів, Закарпатська обл.
Тел.: (03143) 2 12 67
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Графік роботи:
Понеділок – п'ятниця:
з 8.00 до17.00 год.
Обідня перерва:
з 12.00 до 13.00 год.

Прийомні дні:
Вівторок, четвер:
з 8.00 по 17.00 год. за к.ч.

Начальник архівного відділу:
ГОЛОВНИЧ Тетяна Іванівна

Провідний інспектор архівного відділу:
ПЕТРІНКО Тетяна Василівна

Архіви – це унікальні хранителі "пам'яті людства", державні центри зосередження документальних пам'ятків історії, науки і культури. Вони відіграють значну роль, являючи собою продукт цивілізації, засіб збереження знань, інформації про все, що напрацьовано за час існування людства, є невід'ємною складовою владної структури кожної правової держави та обов'язковим елементом інформаційного суспільства.

18741399 246041732543966 174662738 n IMG 1794

Архів заснований на збереженні та використанні інформаційних носіїв. На сьогоднішній день це є альтернативним способом збереження даних, а також їх захисту від знищення. Надаючи свідчення подій і справ людства, архіви сприяють ефективному управлінню, захищають права особи, організацій, держави.
Одним із елементів культури людства є його прагнення зрозуміти історичний процес – відновити все те, що було в минулому, спрогнозувати та спробувати передбачити, що буде в майбутньому. В цьому плані важливого значення набуває розуміння цінності історичного джерела.

Досвід минулих поколінь є важливим не тільки для історичної пам'яті, а й для вирішення практичних поточних питань повсякденності. Наявність архівних матеріалів допомагає в розвитку широкої групи наукових дисциплін, предметом дослідження яких є суспільство - як система в цілому, так і окремі його частини, функції та елементи а також людина - соціальна особа, особистість, як Суб'єкт і Об'єкт суспільних зв'язків і відносин.

Функції щодо збереження і використання архівних даних (історичного джерела), накопичених людством протягом своєї діяльності, а також їх захисту від втрати, знищення і пошкодження виконують архіви України.

Гарантуючи громадянам право на доступ до офіційної інформації і на пізнання власної історії, архіви є фундаментом демократії, відповідальності перед суспільством.

Основні завдання архівного фідділу
- реалізація державної політики у сфері архівної справи і діловодства, здійснення управління архівною справою на території району;
- забезпечення поповнення Національного архівного фонду України документами місцевого походження, їх державної реєстрації, обліку, зберігання та використання їх інформації;
- координація діяльності державних органів влади, підприємств, установ та організацій усіх форм власності з питань архівної справи і діловодства;
- задоволення потреб громадян соціально-правового характеру;
- забезпечення діяльності ЕК (експертної комісії) архівного відділу щодо проведення експертизи цінності документів юридичних осіб (установ, підприємств, організацій району) що перебувають у зоні комплектування Національного архівного фонду України.

Історія заснування архівного відділу
Севлюшський окружний архів створено в 1947 році. В процесі своєї діяльності - перейменований в районний державний архів.
З 1947 року до 1961 року архів входив до системи Міністерства внутрішніх справ УРСР.
З 1961 року по 1991 рік районний державний архів підпорядкований виконавчому комітету Виноградівської районної Ради народних депутатів і архівному відділу Закарпатського облвиконкому.
З 1991 року по 1994 рік – Виноградівський районний державний архів підпорядкований виконавчому комітету Виноградівської районної Ради народних депутатів і Державному архіву Закарпатської області.
З 1994 року архів в ходить в структуру Виноградівської райдержадміністрації.
З 1996 року районний державний архів перейменовано в архівний відділ Виноградівської райдержадміністрації.

Керівники архіву
З 1947 року до 1961 року при Міністерстві внутрішніх справ УРСР: Невицький В.Ю., Хвостик І.М., Собослай П.І., Квак Е.І., Фірцак Г.Ю., Палько Ю.А.
З 1961 при: Виноградівській районній Раді народних депутатів; виконавчому комітеті Виноградівської районної Ради народних депутатів; Виноградівській районній державниій адміністрації: Жеребак Г.П. (1965-2000рр.); Ковач А.А. (2000-2005рр.); Данилюк І.І. (2005-2008рр.); Боршош М.В. (2008-2014рр.), Головнич Тетяна Іванівна - з 23 січня 2014 року.

Діяльність архівного відділу
Архівний відділ є структурним підрозділом Виноградівської районної державної адміністрації – має статус юридичної особи, зареєстрований в Единому державному реєстрі підприємств, організацій України - Свідоцтво про державну реєстрацію у Державній реєстраційній службі України: Серія АОО №848266.
Архівний відділ знаходиться в будівлі «Будинку побуту» по вул. Миру, буд 43. Примішення відділу (робочі кімнати і архівосховища) розташовані на 3 і 5 поверхах.

В архівному відділі Виноградівської райдержадміністрації знаходиться 121 фонд в яких зберігається 52932 од. зб., крайні дати архівних документів 1946-2014 роки.

У відділі діє ЕК (експертна комісія) основними завданнями якої є розгляд, схвалення і подання до ЕПК (експертно-перевірної комісії) державного архіву Закарпатської області: списків юридичних та фізичних осіб, що є джерелами формування Національного архівного фонду (далі - НАФ) і перебувають у зоні комплектування архівного відділу; описів справ постійного зберігання, внесених до НАФ, та описів справ з кадрових питань (особового складу), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, номенклатур справ юридичних осіб, що є джерелами формування НАФ і перебувають у зоні комплектування архівного відділу; актів про вилучення документів з НАФ, актів про невиправні пошкодження документів НАФ, які зберігаються в архівному відділі, юридичних та фізичних осіб, що перебувають у зоні комплектування архівного відділу.

На особливому контролі архівного відділу стоїть питання розвитку архівної справи у Виноградівському районі і створення належних умов для зберігання, примноження та використання Національного архівного фонду України.


 Мережа трудових архівів Виноградівського району

На особливому контролі Виноградівської райдержадміністарції є робота з розвитку мережі трудових архіві на території Виноградівського району. Утворення даних установ дає можливість належно зберігати документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих, реорганізованих підприємств, або підприємств, що знаходяться на стадії ліквідації і забезпечити соціальний захисту інтересів і прав громадян які в них працювали.

На даний час, на території Виноградівського району у стадіїї ліквідації перебувають: ТзОВ Агрофірма «Прикордонник» с.Пийтерфолво (колишній колгосп «Прикордонник» і СГВК «Світанок» с.Чепа (колишній колгосп ім.Кірова). Документи з основної діяльності даних підприємств передані на державне зберігання в архівний відділ Виноградівської райдержадміністрації за періоди з 1960 по 2000 роки.

З прийняттям у березні 2003 року Верховною Радою України змін до ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначили, що зберігання архівних документів, які не належать до Національного архівного фонду, юридичних і фізичних осіб на відповідній території – це самоврядні повноваження виконкомів місцевих рад. У відповідності до даного законодавства сільськогосподарські підприємства, що перебувають у стадії ліквідації, зобовязані упорядкувати і передати документи, утворені протягом їх діяльності, на державне зберігання до органів місцевого самоврядування, на території яких діяло підприємство.

У зв'язку з чим Виноградівською райдержадміністрацією спільно з керівниками Пийтерфолвівської і Чепівської сільських рад вирішено питання щодо утворення трудових архівів при сільських радах з метою забезпечення належної збереженості документів з кадрових питань (особового складу) ТзОВ Агрофірми «Прикордонник» с.Пийтерфолво і СГВК «Світанок» с.Чепа.

Так, рішенням 12 позачергової сесії 7 скликання Пийтерфолвівської сільської ради від 26 жовтня 2016 року №113 і рішенням 9 сесії 7 скликання Чепівської сільської ради від 25 листопада 2016 року №97 утворено Трудові архіви при виконавчих комітетах Пийтерфолвівської і Чепівської сільських рад.

На території Виноградівського району раніше утворено трудові архіви при: Великоком'ятівській сільській раді (документи СГВТК «Боржава» (колишній колгосп ім.Ватутіна)); Вербовецькій сільській раді (документи СТОВ «Дружба народів» с.Вербовець); Фанчиківській сільській раді (ПСП «Фанчиківське» с.Фанчиково (колишній колгосп «Іскра»); Пийтерфолвівській (Агрофірми «Прикордонник».

З метою забезпечення соціально-правових інтересів громадян краю Виноградівська райдержадміністрація спільно з керівниками органів місцевого самоврядування і надалі будуть вивчати можливості для розвитку мережі трудових архівів району.


 ЯК ВСТАНОВИТИ СВІЙ РОДОВІД ?

Історично так склалося, що територія Закарпаття до 1945 року входила до складу різних країн Європи, тому сховища нинішнього Державного архіву Закарпатської області містять першоджерела, які тісно пов'язані з історією багатьох країн європейського континенту.

Наш архів – у числі найдавніших і найбагатших архівів України. На його полицях зберігається понад 1 млн. 360 тис. справ сторінки яких розповідають про складну, часом трагічну долю населення Карпатського регіону, про його боротьбу за своє національне самоствердження. Разом з тим зміст документів сивої давнини відображає історичні події, що відбувалися в Угорщині, Чехії, Словаччині, Румунії, Польщі та в інших європейських країнах. Вони, безумовно, мали безпосередній вплив на історичну долю, суспільний і соціально-економічний розвиток Закарпаття.

Величезні обсяги ретроспективної інформації, що зберігаються в архівних установах надають суспільству документальні свідчення подій і справ людства. Тим самим, архіви сприяють ефективності державного управління, забезпечують права і законні інтереси громадян, громадських інституцій, держав. Гарантуючи суспільству право вільного доступу до інформації, й об'єктивне пізнання власної історії, архіви є запорукою демократії і відповідальності влади перед своїм народом.

Серед документів, що зберігаються в держархіві є церковні та метричні книги сіл Закарпатського краю.
Ведення метричних книг на території Закарпаття пов'язане зі створенням у ХІІІ ст. на території Угорського королівства (до складу якого на той час входило Закарпаття) так званої комітатської адміністративно- територіальної системи, яка проіснувала до початку ХХ століття, а також із діяльністю основних релігійних конфесій у краї: римо-католицької, реформатської (з ХVІ ст.), греко-східної (православної), починаючи з другої половини ХVІІ ст., греко-католицької, баптиської та іудейської.

Як і на території інших західноукраїнських земель, що входили до складу Австро-Угорщини, так і на теренах Закарпаття, законодавчою підставою для запровадження метричних книг стали патенти угорського короля Йозефа ІІ (1781 і 1784 рр.), які були доповнені спеціальними розпорядженнями Угорського королівського намісництва у Пожоні (Братиславі), якому підпорядковувалися всі чотири комітати Закарпатського краю – Ужанський, Угочанський, Березький та Марамороський. До складу комітатів входили крім сіл, жуп, також домінії, – це певні території з містами і селами, що належали великому феодалу або державі. На Закарпатті існували Ужгородська, Великобичківська, Марамороська, Мукачівсько- Чинадіївська та низка інших доміній.

Багатоконфесійність Закарпатського краю, який вирізняється також багатонаціональним складом населення, не могла не вплинути на ведення 2 метричних книг, записи в яких в різні роки історичного періоду велися сільськими священиками церковнослов'янською, латинською, чеською, румунською, угорською, русинською та українською мовами.

До жовтня 1895 р. у селах краю велися церковні матрикули (церковні метрики). Кожна церква мала свою книгу реєстрації записів про народження, одруження і смерть парафіян.

Церковні книги усіх основних конфесій (православної, римо- католицької, реформатської, греко-католицької, баптиської та іудейської) представлені у Державному архіві Закарпатської області у ф.1606 "Колекція церковних та метричних книг Закарпаття" у кількості 1788 од. зб. і охоплюють період з 1712 по 1952 роки.

Вони цінні тим, що до прикладу, у церковних книгах де йдеться про народження та велась в церквах православних та греко-католицьких парафій Закарпаття, подається така інформація: дата народження і дата хрещення дитини; назва населеного пункту та номер будинку, де проживали на той час батьки дитини; ім'я та прізвище батьків, їх соціальний стан (робітник або селянин, бідний чи заможній), прізвище матері (завжди вказувалося дівоче); інколи вказувався вік батьків або зазначалися дата і місце їх народження; інформація хрещених батьків та вказувалося ім'я і прізвище баби-повитухи, що приймала пологи; вказувалося також прізвище священика, який хрестив дитину; наводилася інформація, чи була дитина народжена у шлюбі або є незаконнонародженою (в цьому випадку вказувалося лише прізвище матері). Бували випадки, коли через декілька років людина змінювала прізвище, і це теж відображалося у примітках у церковній книзі про народження.

Де йдеться про одруження міститься така інформація: дата і місце одруження, прізвище та імена, їх вік, місце народження та місце проживання на момент одруження, прізвища і батьків, зазначалося також, чи це є перший шлюб, чи хтось з подружжя є вдівцем чи вдовицею. У примітках зазначалося, що до одруження в церкві робилося оголошення про майбутній шлюб (тричі), вказувалося прізвище священика, який вінчав молодих. Іноді вказувалося й про перешкоди для одруження (наприклад "кровне рідство", різні віросповідання). Якщо наречений на момент укладання шлюбу перебував на військовій службі, то письмовий дозвіл на одруження давало його безпосереднє військове керівництво.

У церковних книгах де йдеться про смерть вказувалися прізвище та ім'я покійного, якщо помирала жінка, то вказувалося її (дівоче прізвище) вік. Якщо фіксувалася смерть дитини, то у книзі вказувалися її батьки (з позначкою – живі вони чи вже померли), а якщо дорослої людини – то прізвище та ім'я чоловіка (чи дружини), чи був висповіданий перед смертю (чи причащався), причина смерті, а якщо смерть була наглою (неприродною, вбивство), то мав бути дозвіл місцевої адміністрації на поховання. Часто причина смерті в церковних книгах записувалася на місцевому (русинському) діалекті, очевидно, зі слів родичів чи сусідів, наприклад, не кашель, а "гертика", не діабет, а "цукровка" тощо.

Треба зазначити, що в деяких церковних книгах, незалежно від конфесій, зареєстровано народження, одруження та смерть парафіян з одного села, інколи одна парафія складалася з мешканців кількох сусідніх сіл. Відомості про розлучення в церковних книгах відсутні, як і загальна кількість парафіян. В книгах різних церков повнота інформації не однакова, що можна пояснити різним рівнем сумлінності місцевих священиків.
До Ф-1606 „Колекція церковних та метричних книг Закарпаття", як видно з його назви, входять також і метричні книги. Вони були започатковані у нашому краї в жовтні 1895 року.

Після входження Закарпаття до складу Чехословацької Республіки в регіоні були здійснені значні адміністративні реформи: запроваджено політичні округи, поштові уряди (установи), четніцке (облкові) станції, обецні (сільські) нотаріати тощо.

Нотаріати, як зазвичай знаходилася у великих селах і охоплювали своєю діяльністю кілька найближчих населених пунктів, відповідно до урядових директив, велися метричні книги. На відміну від практики ведення таких книг в інших регіонах України, записи в них робив не священик, а державний нотар (або писар), тобто, така система була подібною до діяльності сучасних РАГСів. Всі метричні книги, що велися у міжвоєнному Закарпатті, виготовлялися державним коштом і друкарським способом в одній з друкарень м. Ужгорода, на спеціальному папері з гербовими знаками. Обкладинка такої книги була оправлена в шкіру або спеціальне полотно, книга прошивалася міцними нитками, кінці яких скріплювалися сургучними печатками, а сторінки нумерувалися. Таким чином, вилучення з книги небажаних для когось записів при перевірці ставало чітко помітним і загрожувало покаранням для винуватця. Іншою принциповою новацією при веденні метричних книг було те, що в Чехословацькій Республіці вони не виокремлювалися за релігійною ознакою, були єдиними для всіх громадян, незалежно від їх віросповідання. Тобто, до метричних книг вносилися записи про народження, одруження, смерть людей, що належали до різних конфесій.

Іншою прогресивною новацією стало те, що оскільки записи в ці книги заносили нотарі або писарі, які зазначай мали досить високий рівень освіченості, то ці записи вирізнялися від записів в церковних книгах більшою чіткістю і грамотністю. До метричних книг про народження вносилися відомості про батьків дитини, їхній вік, місце проживання батьків і місце народження дитини. У записах про смерть причину смерті вказували переважно латиною.
Загалом, на зберігання до Державного архіву Закарпатської області прийнято 1788 церковних книг (за 1712-1952 рр.) та близько шести тисяч метричних книг, що охоплюють період (за 1895 по 1940 рр.), метричні книги в яких внесено інформацію про реєстрацію актів громадянського стану; після 1940 р. зберігаються в районних ЗАГСах.

Встановлення родоводу для громадян краю стає дедалі важливішим напрямом діяльності державного архіву. Щороку виконується понад сім 4 тисяч запитів від громадян різних країн, родичі яких проживали на Закарпатті.
Генеалогічні дослідження проводяться самими заявниками, а бо спеціалістами держархіву на платній основі. Вартість виконання запиту архівною установою залежить від його складності і, відповідно, часу, витраченого на пошуки, та визначається чинними прейскурантами. Оплата здійснюється банківським (поштовим) переказом на рахунок державного архіву.

Звертаючись до відповідного архіву, заявник має надати таку інформацію:– назва села, міста, де проживали його предки; прізвища предків (для жінки – дівоче прізвище); дати народження, шлюбу, смерті віросповідання; суспільний (майновий) стан; – ім'я заявника, поштова (за наявності й електронна) адреса, номери телефону, факсу.

Швидкість та результативність пошуку залежать від повноти й точності вказаних заявником даних.

У разі особистого звернення до державних архівів громадян України, або громадян України, які проживають за кордоном, іноземців та осіб без громадянства, архівні довідки видаються заявникам безпосередньо за наявності документа, що посвідчує особу, або уповноваженій заявником особі, – за наявності оформленої в установленому законодавством порядку довіреності. Отримувач розписується на звороті копії архівної довідки, або витягу із зазначенням своїх паспортних даних та дати отримання документа. За виконання таких запитів стягується плата відповідно до ст.35 Закону України „Про Національний архівний фонд та архівні установи" згідно з діючим тарифом.

 


 

СТАНДАРТ

з надання адміністративної послуги архівним відділом Виноградівської районної державної адміністраціїНадання архівних довідок, архівних копій та архівних витягів необхідних для забезпечення законних прав фізичних та юридичних осіб”

 

1. Реквізити органу, що здійснює послугу:

90300; м.Виноградів , вул. Миру ,43, каб.302 архівний відділ Виноградівської райдержадміністрації, тел.  2-12-67;

2. Перелік категорій одержувачів:

Юридичні особи та безпосередньо заявники – громадяни України, що проживають за її межами, іноземці та особи без громадянства, що проживали, або працювали в Україні.

3.Перелік документів, необхідних для надання адміністративної

послуги:

Письмовий запит , заява.

4. Час і строк надання адміністративної послуги:

Строк виконання запиту не може перевищувати 30 днів з моменту його реєстрації. Підставою для відмови є відсутність в архіві документів, необхідних для підтвердження запитуваних відомостей.

5. Нормативно-правові акти, відповідно до яких надається послуга:

Закон України „Про національний архівний фонд та архівні установи”,

„Основні правила роботи державних архівів України”.

6. Забезпечення сприятливих умов надання адміністративної послуги:

На третьому поверсі „Будинку побуту” облаштований кабінет архівного відділу - стіл довідок, де здійснюється вся процедура надання адмінпослуги від прийому заяви до видачі довідки.

7. Опис результату, який повинен отримати одержувач послуги:

Архівні довідки, копії, витяги складаються за встановленою формою на бланку архівного відділу із зазначенням назви документу і засвідчені підписом та гербовою печаткою.

8. Критерії оцінки якості надання адміністративної послуги:

Дотримання терміну виконання адміністративної послуги та відсутність скарг заявників на її надання.

9. Інформація про платність адміністративної послуги:

Згідно з ст. 35 Закону України „Про Національний архівний фонд та архівні установи” надання архівних довідок, необхідних для забезпечення соціально-правового захисту громадян, здійснюється безоплатно.

Інформація про платність тієї чи іншої адміністративної послуги, затвердженої наказом начальника та погодженої управлінням юстиції в районі, у паперовому вигляді знаходиться на столі довідок, в електронному - розміщена на сайті Виноградівської райдержадміністрації.

10. Вимоги до посадових осіб, які безпосередньо забезпечують надання адміністративної послуги, включаючи вимоги до їх кваліфікації:

Вища освіта, фахова підготовка у сфері архівної справи, дотримання

етики у спілкуванні з заявниками.

11. Вимоги до місця надання адміністративної послуги з урахуванням його транспортної і пішохідної доступності:

Надання адміністративної послуги здійснюється безпосередньо в архівному відділі району, місце розташування якого вказані у п.1.

12. Режим роботи адміністративного органу, порядок прийому одержувачів:

Початок роботи - 9.00 год.

Закінчення роботи - 18.00 год.

Перерва на обід - з 13.00 до 14.00 год.

Вихідні дні - субота, неділя.

Прийом  заяв та видача довідок здійснюється у вівторк та  четвер з 9-00 до 18-00.

Розяснення довідкового характеру надаються в будь-який робочий день.

13. Черговість надання адміністративної послуги (здійснення дій та прийняття рішень у випадку перевищення попиту на адмініст-ративну послугу над можливістю ії надання без очікування, у то-му числі терміни і умови очікування надання адміністративної послуги

За зверненням юридичних і фізичних осіб. У випадку перевищення попиту на адмінпослугу заявнику окремо протягом одного місяця у письмовому вигляді повідомляється про перенесення терміну її виконання.

14. Вимоги до інформаційного забезпечення одержувача при зверненні за одержанням та у ході надання адміністративної послуги:

наявність в архіві стенду із зразками заяв та адмінсполуг.

15. Особливості надання адміністративної послуги особам похилого віку та інвалідам тощо.

У зв'язку з тим, що основна кількість заявників є особами похилого віку, то першочерговим правом на одержання адміністративної послуги користуються тільки інваліди.

16. Порядок подачі, реєстрації і розгляду скарг та недотримання стандарту:

Відповідно до Законів України „Про Національний архівний фонд і

архівні установи”, „Про звернення громадян”.

17. Порядок виправлення можливих недоліків наданої послуги . Виправлення можливих недоліків наданої адміністративної послуги здійснюється у робочому порядку.

 

Виноградівщина

Райдержадміністрація

Поточна діяльність

Послуги

Публічна інформація

Звернення громадян

Прес-центр

president baner

anons_3

drv_baner

mdz baner

library

rajrada

rajvo

M2 UA RU 300x84

ee-banner 

fmap 1

dsvv

gadjacha linija

1111111111111

 

SnowFalling

11111
Голова Виноградівської районної державної адміністрації
РУСАНЮК МИХАЙЛО МИХАЙЛОВИЧ
konstytucia
ogoloshennya
pidrozdily
kultura
stktor turizmu
apk
dpi
rcsssdm
justycia_2
upszn
stat
golovderzhsluzhba
rkmr
dkz
dkz
terinspect praci
pfu
lishosp
eco
365
korupcia
 

bvpd

Flaer Patronat 1 - -400x842

 

soc reklama

2018
Січень
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Слідкуйте за нами на Facebook!
social facebook box blue

Хто зараз на сайті

На даний момент 48 гостей на сайті
1joomla.ru picma.ru mamentyev.ru
© 2005 - 2017 ВИНОГРАДІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
Адреса: 90300, Закарпатська область, м. Виноградів, площа Миру, 5
тел./факс: (03143) 2-33-50    e-mail: vinrda@ukrpost.ua
При використанні матеріалів - обов'язкове посилання на джерело!
Карта сайту